Сульфатный карст и его техногенная активизация (на примере Карпатского региона) / Сульфатний карст та його техногенна активізація (на прикладі Карпатського регіону України)

Автор(ы):Гайдін А.М., Рудько Г.І.
Издание:Товариство Знання, Киев, 1998 г., 75 стр.
Язык(и)Украинский
Сульфатный карст и его техногенная активизация (на примере Карпатского региона) / Сульфатний карст та його техногенна активізація (на прикладі Карпатського регіону України)

На прикладі Карпатського регіону України розглянута проблема техногенного сульфатного карсту. Комплексно проаналізовані умови і фактори розвитку сульфатного карсту, методи оцінки і прогнозування карстової небезпеки, морфологічні особливості карстових форм, гідрогеологічні умови і їх техногенні зміни, гідрохімічні параметри динаміки карстового процесу та методи протикарстового захисту. В якості еталонної ділянки досліджена територія затопленого Розвадівського кар'єру, в межах якого був оцінений механізм розвитку карстового процесу.

Проведені дослідження та аналіз матеріалів попередніх років дозволили виконати районування території за ступенем карстонебезпечності в умовах його техногенної активізації та розробити комплекс оптимальних завдань по інженерно- геологічній оцінці території техногенно активізованого сульфатного карсту.

Результати виконаних досліджень доцільно використати для територій техногенно обумовленої активізації карстового процесу з метою вивчення закономірностей його розвитку та розробки заходів по інженерному захисту процесонебезпечних територій.

В роботі проаналізовано досвід реалізації методологічних, методичних та інженерних рішень на прикладі Язівського кар'єру сірки у Передкарпатті.

Робота виконана в Інституті гірничо-хімічної промисловості України та Геолого-екологічному центрі державного геологічного підприємства «Західукргеологія» Держкомгеології України.

За редакцією доктора геолого-мінералогічних наук,професора Г.І.Рудька. Розрахована на геологівг географів,, проектантівг, геоекологіщ: студентів геологічних, географічних та екологічних спеціальностей.

В межах Карпатського регіону України на території Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської та Чернівецької адміністративних областей широкий розвиток має товща гіпсоангідритів, формування якої послідовно завершало період нагромадження сульфатних порід після утворення складчастої споруди .Карпат. Такі умови в цілому характерні для посторогенних етапів; про що, наприклад, свідчить товща гіпсоангідритів пермського віку, яка розповсюджена як в умовах Передуралля, так і Східноєвропейської платформи.

Таким чином, в,межах західних областей України в зоні контакту Східно-Європейської платформи з Передкарпатським прогином широко розповсюджені породи сульфатів кальцію-гіпси та ангідрити. Вони простягаються трьохШгкілометровою смугою, ширина якої з північного заходу на південний схід збільшується від 10 до 100 км. Потужність сульфатної товщі досягає 50 м (3), (рис. 1,2,3,4,5 ).

Сульфат кальцію відносно легко розчиняється: один літр води розчиняє при 20?*°С близько 2 г гіпсу. За мільйони років, які пройшли з часу відкладення сульфатів, підземні води, що фільтруються по суміжних з гіпсоангідритами тріщинуватих породах, промили лабіринт великих і малих порожнин, створили густу мережу печер та інших карстових форм рельєфу. З гшсоангідритови%, горизонтом тісно пов'язані родовища сірки, генезис яких за результатами комплексних досліджень контролюється взаємодією метану з гіпсовою товщею.

За результатами виконаних геологорозвідувальних і експлуатаційних робіт в межах досліджуваної території виділена Передкарпатська сірконосна провінція. Вона є однією з найбільших в світі і включає близько 20 родовищ, найбільшими з яких є Язівське, Роздільське, Немирівське, Подорожненське. Рудні тіла в межах Передкарпатського сірконосного басейну пов'язані з гіпсоангідритовими вапняками тираської світи. Блокова будова зони контакту платформи і прогину визначає різну глибину залягання сірконосних вапняків. Тому частина родовищ, залягаючих на невеликих глибинах, розробляється кар'єрним способом, друга (більш глибоких родовищ)- методом підземної виплавки. Період експлуатації сірчаних родовищ складає приблизно 35 років, але за цей порівняно невеликий проміжок часу завдяки технології видобутку корисних копалин, катастрофічного розвитку набув техногенно акішйзований сульфатний карст.

 

 

ТематикаГеохимия, Общая геология
Скачать
Внимание! Если Вы хотите поделиться с кем-то материалом c этой страницы, используйте вот эту ссылку:
https://www.geokniga.org/books/4937
Прямые ссылки на файлы работать не будут!
784.11