Добрый день, Коллеги. Важное сообщение, просьба принять участие. Музей Ферсмана ищет помощь для реставрационных работ в помещении. Подробности по ссылке

Влияние сульфатного карста на химический состав природных вод в бассейне Днестра / Вплив сульфатного карсту на хімічний склад природних вод у басейні Дністра

Автор(ы):Аксьом С.Д., Хiльчевский В.К.
Издание:Ніка-Центр, Киев, 2002 г., 204 стр., УДК: 556.114:(551.448:546.226)(477), ISBN: 966-521-151-X
Язык(и)Украинский
Влияние сульфатного карста на химический состав природных вод в бассейне Днестра / Вплив сульфатного карсту на хімічний склад природних вод у басейні Дністра

 

В монографії узагальнено та систематизовано існуючі дані щодо умов взаємодії і методів термодинамічних розрахунків системи "вода - сульфатні породи"; розглянуті результати натурного моделювання інтенсивності розчинення гіпсів. Отримані результати характеризують різні умови розвитку карсту, компоненти потоку, умови взаємодії води з породою.

Оцінений вплив карсту на водний стік та стік хімічних речовин у верхній частині басейну Дністра.

Розвиток різних галузей економіки вимагає всебічного вивчення й урахування місцевих природних умов. Особливо це відноситься до вивчення карсту* - процесу, який істотно впливає на ландшафтні особливості території, її рельєф, підземні та поверхневі води, водний стік і стік хімічних речовин, рослинний покрив тощо. Карстові процеси та форми, що виникають при цьому, справляють істотний, найчастіше негативний, вплив на господарську діяльність людини - водопостачання, будівництво, освоєння сільськогосподарських угідь.

Високий рівень сучасного техногенного навантаження на природні системи, зміна природнокліматичних умов Західного регіону України (південної частини Західно-Української лісостепової провінції), які призвели до активізації карстових процесів, визначили за кінцеву мету досліджень вивчення гідрологічних, гідрогеологічних, гідрохімічних умов розвитку карстових порожнин у міоценовій сульфатній товщі й оцінку впливу сульфатного карсту на хімічний склад природних вод. Лише всебічне вивчення хімічного складу та інтенсивності розчинення гіпсу в різних елементах потоку, різних умовах взаємодії води з породою, різних режимах функціонування водоносної системи дозволило одержати репрезентативні генералізовані вихідні дані для подальшого концептуального та математичного моделювання спелеогенезу в гіпсах.

Швидкість розчинення порід, що визначається з рівняння балансу мас, одержаного з використанням гідрографа та хемографа, дає лише інтегровані, осереднені для всього басейну значення, чого недостатньо для детального аналізу завдяки великій просторовій і часовій нерівномірності інтенсивності розчинення в карстових системах. З єї точки зору особливу цінність мають результати польових експериментів з натурного моделювання інтенсивності розчинення гіпсів, що були проведені на території досліджень протягом низки років. Одержані результати характеризують різні умови розвитку карсту, різні компоненти потоку, різні умови взаємодії води з породами та пов'язані з гідрохімічними даними. Це дає змогу зробити узагальнення та порівняльну характеристику інтенсивності карстового процесу в різних умовах.

Використання сучасних геоінформаційних технологій, комп'ютерних баз гідрохімічної та карстологічної інформації дозволяє швидко й ефективно аналізувати різнопланову гідрохімічну, карстологічну, гідролого-гідрогеологічну та гідроекологічну інформацію, будувати карти, що наочно відбивають результати цього аналізу.

Виконані дослідження дозволили оцінити вплив сульфатного карсту на стік хімічних речовин у басейні р.Дністер та розрахувати частку підземного стоку, що проходить крізь товщу закарстованих сульфатних порід.

В основу монографії покладені результати багаторічних (1982-2001 рр.) польових, камеральних, аналітичних і узагальнюючих досліджень авторів у межах науково-дослідних тем і проектів Інституту геологічних наук НАН України та Дослідного підприємства цього інституту, Комісії з гідрогеології карсту та спелеогенезу Міжнародного спелеологічного Союзу і кафедри гідрології та тідроекології географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка (С.Д.Аксьом, науковий співробітник' ІГН НАН України, В.КХільчевський, доктор географічних наук, професор, завідувач кафедри гідрології та гідроекології університету).

 

 

 

ТематикаГидрогеология, Геохимия
Скачать
Внимание! Если Вы хотите поделиться с кем-то материалом c этой страницы, используйте вот эту ссылку:
https://www.geokniga.org/books/4936
Прямые ссылки на файлы работать не будут!
677.88